TIMELAPSE

Varianta A

Jeden kus připraven k instalaci ihned, další do tří dnů

Jedná se o upravenou fotopast.

Náhledy fotografií jsou online přístupné přes internet. K dispozici je webové rozhraní jak s náhledy tak s možností sledovat, upravovat parametry kamery. Tato služba je od výrobce zdarma, tedy zatím to tak je i dle vyjádření dovozce / prodejce.

Rozlišení 8K. Fotografie jsou pořizovány v rozlišení 6400 x 4800 (realita spíše 8K) ukládány na SD kartu v kameře.

Formát snímku je 3:2, při postprodukci předpokládám buď výřez, pohyb formátem 16:9 či reel 9:16 .-)

Časosběr je oproti původní funkci energeticky náročnější, napájení jsem tedy vyřešil zdrojem 230/12v – šedá krabice na foto. Nebude-li na stavbě k dispozici přípojka 230V, je možné doplnit sestavu o solární panel se záložní 12V baterii. I po krátkém výpadku napájení se kamera vrátí „k časosbírání“.

Cena: 3000,- Kč / měsíc + instalace a servis dle umístění na stavbě, lokace stavby.

V ceně je platba za LTE data přenesená přes vloženou GSM SIM kartu.

Cena neobsahuje postprodukci.


Varianta B

Jeden kus připraven k instalaci ihned, další do 14dnů.

Jedná se o hotový produkt https://enlaps.io/en/tikee-3-pro-plus-solar-panel.html

Na internetu je možné sledovat online náhledy. Přes webové rozhraní je možné sledovat zda je kamera funkční, zaplněnost SD karty a další parametry.

Fotografování ve formátu RAW jsou ukládány na micro SD kartu

Formát snímku je cca 21:9 takže hodně „naširoko“ lze ale i jednu ze dvou kamer vypnout.

Cena: 6000,- Kč / měsíc + instalace a servis dle umístění na stavbě, lokace stavby.

V ceně platba za webové rozhraní s náhledy ENLAPS storytelling

V ceně je platba za LTE data přenesená přes vloženou GSM SIM kartu.

Cena neobsahuje postprodukci.


Varianta C

V přípravě

Předpokládám spojení

  1. kvalitního zaznamenávání snímků do RAW, nastavení expozice přes GSM – toto již nyní mám v interiérových podmínkách, na wifi vyzkoušeno a vše funguje.
  2. instalaci více kamer v jednom boxu, pro širokoúhlý záběr, úzký záběr na detail i PTZ kameru pro stavbyvedoucí.
  3. zaheslované webové galerie každého projektu na filmark.net

Deset let od stavby mého první dronu a rok po timelapsu století tedy uzrál čas a technologie pro vytvoření zatím neexistující řešení.


Detailněji 🙂 protože jsem detailista .-)

Jak jsem psal, dříve jsem používal pro časosběrné snímání převážně kamery Brinno v rozlišení 1280×720

Brinno nyní nabízí kameru v rozlišení Full HD, stále málo, a jsou zde další nevýhody, nemožnost online přístupu, kontroly apod.

Hlavní kamera pro časosběrné snímání otáčení mostu u obce Uhersko byla připojena přes USB do notebooku, který jsem měl v karavanu přímo pod ní. Sehnat USB kabel o takové délce, aby neměl ztráty, fungoval, byl vodotěsný, nebylo jednoduché.

Výsledek byl: Manuální nastavení expozice na světelných podmínky, které byli každou noc jiné, podle náhledu snímků přímo z notebooku. Ukládání fotografií do RAW.

Další kamery byli dvě GoPro. Jako doplňkové jsou GoPro kamery ideální, bohužel se často z nějakého důvodu sami vypínají a možnost online sledování není v základu možná. Existuje řešení nabízené v USA, https://cam-do.com/pages/cloudx-time-lapse-platform ale doprava a podpora, velmi snížená možnost celé řešení opakovat činí toto nereálným.

Další časosběrné možnosti snímání:

Zrcadlovkou, nebo bezzrcadlovkou. Včetně boxu s mini počítačem, solárním panelem a dalším příslušenstvím několik firem nabízí. https://www.harbortronics.com/Products/TimeLapsePackage/ Toto řešení je už zastaralé, obrazové čipy se i během roku natolik zdokonalili, že není klasický fotoaparát s pohyblivou závěrkou k pořízení kvalitních časosběrných snímků nutný. Nevýhoda tohoto řešení je i nemožnost manuálního přenastavení s automatiky fotoaparátu tam a zpět, toto se totiž musí udělat manuálně „kolečkem“ na aparátu. Taková zařízení tedy fungují na automatické focení a navíc aby se snížil objem dat jen do JPEG, problém jsou pak složitější světelné podmínky jako je protisvětlo. Ke spolupráci na časosběru most Uhersko jsem jednu nejmenovanou časosběrnou firmu chtěl přivzít, po jejich zjištění o jaký časosběr by se mělo jednat, pohybující se objekt v noci – odmítli.

Časosběrný mobil, některé fotoaparáty v mobilech jsou také plně dostačující, existuje jedno rakouské řešení https://www.timelapserobot.com/ zkusili jsme a nevyhovuje, podle mne se např. v letě mobil v boxu přehřeje a přestane fungovat.

To je tedy v krátkosti :-))) vše.

Bylo vyzkoušeno mnohé, a závěr je podle mne jasný směřovat vše k Variantě C.

časosběrná kamera časosběrná videa

Aktuality

Fotograf_železničníh_staveb_Radek_Cihelka

KOLEJE

Tam kde běžně projíždějí vlaky více než 100 kilometrovou rychlostí samozřejmě takto fotografovat nelze, navíc si na místě hrát s TiltShift objektivem a dlouhým expozičním

DEMOLICE

VIDEO a FOTOGRAFIE z nočního bourání nadjezdu přes dálnici D10 u Kosmonos